Na czym polega windykacja polubowna?

Odzyskiwanie długów przez firmy windykacyjne jest obecnie bardzo popularną usługą wybieraną przez wierzycieli. Bardzo dobre efekty jest w stanie przynieść już windykacja polubowna. Co warto wiedzieć na jej temat?

Windykacja ma na celu odzyskanie długu od dłużnika. To zespół działań, które mają na celu nakłonienie go do oddania pieniędzy – początkowo w formie polubownej, a potem windykator może wystąpić na ścieżkę sądową.

Najczęściej już windykacja polubowna jest w stanie przynieść bardzo dobre efekty i pomóc wierzycielowi w częściowym albo całościowym odzyskaniu długu. Czym dokładnie jest windykacja tego typu?

Windykacja polubowna – monitowanie dłużnika

Głównym celem windykacji polubownej jest monitowanie dłużnika, czyli przypominanie mu o tym, że ma dług.

Windykator może w tym przypadku konstatować się z dłużnikiem przez telefon, dzwoniąc do niego i wysyłając mu wiadomości. Może także wysyłać do niego listy lub odwiedzić go osobiście.

W ramach windykacji polubownej windykator przypomina dłużnikowi o jego długu i wskazuje na konsekwencje braku jego spłaty, w tym na wpisanie na listę dłużników i skierowanie sprawy do sądu, a potem do komornika.

Windykacja polubowna – szansa na wyjście z długu

Dla dłużnika windykacja polubowna nie musi oznaczać kłopotu – często jest wprost przeciwnie i jest ona okazją do tego, aby wyjść z długów.

Firmy windykacyjne są w stanie rozłożyć dług na raty, które będą dla dłużnika łatwiejsze w spłacie. Dzięki temu może on uniknąć widma zajęcia komorniczego jego ruchomości i nieruchomości oraz umieszczenia na liście dłużników, co może być problemem w przyszłości, na przykład przy zaciąganiu pożyczek czy zawieraniu umów.