Co może firma windykacyjna?

Czy powinniśmy obawiać się działań firmy windykacyjnej? W żadnym wypadku, wbrew temu co się wydaje mają bardzo ograniczone pole manewru gdy chodzi o to co może taka firma windykacyjna. Przede wszystkim nie musimy jej się bać, firma która windykuje dług nie ma znacznie większych możliwości niż sam wierzyciel, zatem co za tym idzie niewiele tak naprawdę może zdziałać.

Windykator może nam zaoferować i zaproponować jedynie zawarcie ugody, zaproponowanie odpowiednich warunków na spłatę wierzytelności.

Czego nie może windykator?

 Żaden windykator nie ma prawa wejść do naszego domu, ani straszyć nas policją, sądem czy aresztem, tym samym rozmawiać o naszym problemie z osobami postronnymi, do których zaliczamy rodzinę czy właściciela firmy w której jesteśmy zatrudnieni. Windykator nie ma możliwości zajęcia naszego majątku, od tego jest nie kto inny jak komornik a tym samym musi taka firma windykacyjna skierować sprawę najpierw do sądu. Nie musimy rozmawiać z windykatorem o wczesnych godzinach porannych, odbierać od niego natarczywych telefonów ewentualnie zgodzić się na dodatkowe koszta które są niesłuszne z prawem. Windykator ma rozmawiać z nami w normalny sposób, dążyć do ugody ewentualnie zaproponować nam możliwość spłaty naszego zadłużenia w ratach.

Jak zachować się w sytuacji gdy firma windykacyjna działa niezgodnie z prawem?

 Niestety wiele firm windykacyjnych działa niezgodnie z prawem, większość z nich stara się wymusić na nas potrzebę spłacenia zadłużenia, a tym samym nie uwzględnia naszej sytuacji finansowej, liczy się tylko to czego oni oczekują. Dlatego pamiętajmy, aby w takiej oraz wielu innych sytuacjach, zwłaszcza gdy nam się grozi a nawet zastrasza zebrać niezbędne do tego dowody i co najważniejsze zgłosić całą sprawę na policję. Tylko w ten sposób uda się nam udowodnić zachowanie firmy windykacyjnej, i co najważniejsze przedstawić swoje racje w tym aspekcie. Długi posiada dużo osób, nie oznacza to jednak iż ich windykacja ma być czymś, czego będziemy się bać a tym samym firmy jakie zajmują się tym procederem, będą nas zastraszać czy też działać niezgodnie z adekwatnym do tego prawem.